Tur Bilgileri

MOSKOVA  &  ST. PETERSBURG

6–12 TEMMUZ 2019

(6 Gece 7 Gün)

 

1.GÜN:  İSTANBUL – MOSKOVA

 

Atatürk Havalimanı’nda saat 05:00’da THY kontuarları önünde buluşuyoruz. Check-in işlemlerimizi tamamlayıp uçuş kartlarımızı alıyoruz. Pasaport kontrolünün ardından uçağa geçiyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK413  sefer sayılı uçuşu ile saat 07:50 ’de dünyanın en gizemli şehirlerinden biri olan Moskova’ya hareket ediyoruz.

 

Varışımızın ardından dünya tarihinin önemli olaylarının yaşandığı, siyasi ve toplumsal olaylara sahne olmuş tarihi merkez Kızıl Meydan ile gezimize başlıyoruz. Sonra, sırası ile renkli St. Basil Katedrali, Lenin Mozolesi, Minin ve Prens Dimitry Heykeli, Lobnoya Mesto, Nikolskaya Kulesi ve  Bolşoy Tiyatrosu  görülecek yerler arasındadır.

 

Sonrasında ise Stalin tarafından 1931’de başlatılan, iç mimarisi, dekorasyon, hız ve organizasyon bakımından dünyanın en güzel metro istasyonlarını göreceğimiz metro turumuzu yapıyoruz. Metrodan,  Arbat Caddesi istasyonunda indikten sonra, bir yemek molası veriyoruz ve  ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama : Hiton Garden Inn Krasnoselskaya**** Moscow.

 

2.GÜN:  MOSKOVA

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası şehir gezimize, 1505 – 1508 yılları arasında yapılmış Kremlin Sarayı turu ile devam ediyoruz. Gezimizde; Saray bahçesindeki 9 kilise, 156 çanı ile Çan Kulesi, 2 ton gümüş ve 25 kg altın kullanılarak yapılan 201.924 kg ağırlığındaki Çar Çanı, 1586 yılında yapılan ancak hiç kullanılamayan 15 ton ağırlığındaki top ve 1 ton ağırlığındaki gülleler görülecekler arasındadır. Gezimizi 1890′lı yılların sonunda inşa edilmiş GUM Mağazası ile tamamlıyoruz.

Öğle yemeği için serbest zaman sonrası gezimize Rusya’nın en büyük ressamlarının resimlerinin sergilendiği Tretiyakov Devlet Galerisi’ni gezdikten sonra Novadieviçe Manastırı ve Nazım Hikmet’in mezarının da bulunduğu Ünlüler Mezarlığı’na gidiyoruz. Nostaljik bir gün sonrasında konaklama  Moskova otelimizde. Konaklama : Hiton Garden Inn Krasnoselskaya**** Moscow.

 

3.GÜN:  MOSKOVA –  HIZLI TREN – ST. PETERSBURG

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından St. Petersburg’a hareket için tren garına gidiyoruz.   Tren Garı’na gidiyoruz ve saat  09:20’de  St. Petersburg hızlı trende yerimizi alıyoruz. Saat 13:20 gibi Çarlık Rusyası’nın başkenti, saraylar, kanallar ve köprülerle süslü St. Petersburg’a varıyoruz. Bugün ki şehir turumuzda; Eski Liman Fenerleri, Darphane, Saat Kulesi, Deli Petro’nun Heykeli, Amirallik Binası ve Avrora Zırhlısı görülecek yerler arasındadır. Konaklama: Holiday Inn Express Sadovaya**** St. Petersburg .

4.GÜN:  ST. PETERSBURG – HERMITAGE – PETERGOFF

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, yürüyerek yapacağımız şehir turunda; Petersburg’un Champs Elysees’si olarak kabul edilen Nevsky Prospect (caddesinde) yürüyerek Saray Meydanı’nı geçip Kışlık Saray’a gidiyoruz. 1905 yılında ilk Rus Devrimi’nin başladığı Saray Meydanı ve üç milyonun üzerinde sanat eserine sahip Hermitage Müzesi’ni geziyoruz. Leonardo, Raphael, Michelangelo, Rubens, Van Dyck ve Remrandt gibi tanımış sanatçıların eserlerini yakından görme olanağı yakalıyoruz.

Öğle yemeği için verilecek serbest zaman sonrası yazlık saray olan Petergof Sarayı’na gidiyoruz. Planlarını Petro’nun kendi çizdiği, Versay Sarayına rakip bina ve bahçeleri Fin Körfezine bakan, 150 anıtsal çeşme, 4 şelalenin süslediği muhteşem bir bahçe düzenlemesi ile Rus sanat ve mimarisinin doruk noktası olarak kabul edilen Petergof’u gezmeye başlıyoruz. 1714’de ünlü İtalyan mimar Rastrelli’nin inşa ettiği saray, 2. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmüş ancak savaş sonrası ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiştir. Sanat dolu bir gün sonrası otelimize geri dönüyoruz. Konaklama: Holiday Inn Express Sadovaya**** St. Petersburg .

 

5.GÜN:  ST. PETERSBURG- ST. ISAAK KATEDRALİ – KAZAN KATEDRALİ –  VOSKRESENIA KHRISTOVA KİLİSESİ (KANLI KİLİSE)

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası St. Petersburg gezimize devam ediyoruz. İlk durağımız; Vatikan’daki St.Pietro ve Londra’daki St.Paul Katedralleri’nden sonra Avrupa’nın 3. büyük katedrali olan St. İsaak Katedrali olacak. Fransız mimar A. Ricard de Montferrand tarafından 1818-58 yıllarında yapılmıştır. 28,5 m çapı ile dünyanın en büyük kubbeli yapılardan biridir ve 300.000 ton ağırlığındaki yapıyı ayakta tutmak için bataklığa binlerce ahşap kazık çakılmıştır. Dekorasyonunda ise; 400 kilo altın, 1 ton bronz, 100 değişik tür mermer, malakit, granit, 500 kg Afgan Lapis lazuli’si kullanılmış, 300 heykel ve değişik mozaikler ile süslenmiştir. Ortodoks kiliselerinin en güzeli olarak bilinen bu katedrali
zemin katında her biri 114 ton ağırlığında 48 granit sütun çevreler.

Gezimize Kazan Katedrali ile devam ediyoruz. İmparator 1. Paul tarafından 1801-11 yılları arasında yaptırılmıştır. Roma gezisinden sonra Vatikan’dan etkilenerek yapılmış ve San Pietro’nun bir kopyasıdır. Katedralin, Katolikliğin merkezine benzemesi Ortodoksların ilk başta tepkilerini çekse de, kent Fransız işgalindeyken Rus zaferinin simgesine dönüşüp halkın gönlüne taht kurmuştur. Katedralin girişinde 1812 savaşında Napolyon’a karşı zafer kazanan Mareşal Kutuzov ve Barclay de Tolly heykelleri ile süslüdür. 1876 yılında öğrenci gösterileri ilk bu meydanda başlamıştır.

Bir sonraki durağımız Voskresenia Khristova Kilisesi olacak. 1883 -1907 yılları arası yapılan kilise diğer Ortodoks Kiliselerinden çok daha farklıdır. Kilise yakınında III. Alexandr’ın suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle, “Kırmızı”ya boyanmıştır. Kuru soğana benzer kubbeleri ve diğer mimari özellikleri ile Kızıl Meydan’daki Vasily Katedrali’ne benzemektedir. St. Isaac Katedrali’nden sonra en önemli ikinci mabettir. Her yıl, yüzbinlerce turist, bu kiliseyi ziyaret etmektedir.

Vereceğimiz öğlen yemeği ardından, St.petersburg’un farklı güzelliklerini göreceğimiz, romantik kanalların arasında dolaşacağımız keyifli bir tekne gezisinin (ekstra) ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama: Holiday Inn Express Sadovaya**** St. Petersburg .

 

6.GÜN:  PUŞKİN – PETER & PAUL KALESİ

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Çar Köyü’ne hareket ediyoruz. Bayındırlık işleri Büyük Petro’nun karısı I. Katerina zamanında başlamış ve günümüze kadar baştan sona 6 defa yenilenmiştir. Saray inşa edilirken, hiçbir masraftan kaçınılmamış, 325 metre uzunluğundaki dış cephe ve İtalyan asıllı Mimar Rastelli’nin iç dekorasyonunu yaptığı 846 metrekare Balo Salonu süslemeleri için 100 kilo altın harcanmıştır. Sarayın en dikkat çekici yanı ise gizemli hikayesi ile “Amber Odası” dır.

Öğle yemeği için verilecek serbest zaman sonrasında ise Peter & Paul Kalesi ve Katedrali’ni geziyoruz. İsveç Donanmasına karşı savunma amaçlı planlanmış ancak siyasi tutukluların hapsedilmesi nedeni ile “Ünlüler Hapishanesi” olarak da adlandırılan kalede; Peter’in isyankar oğlu Alexei, Dostoyevski, Gorki, Troçki ve Lenin’in ağabeyi Alexander gibi ünlü kişiler mahkum olmuşlardır. Konaklama: Holiday Inn Express Sadovaya**** St. Petersburg .

7.GÜN:  ST. PETERSBURG – İSTANBUL

Sabah kahvaltımızın ardından, 1917 Ekim  Devrimi sırasında Lenin tarafından Bolşevik Merkez olarak kullanılan ve Rusya tarihinde önemli bir yer tutan Smolniy Institut ve Smolniy Manastırı’nı gezeceğiz. Rusya turumuzun son durağı “Rusya Maketi Interaktif Müzesi” ’ni gezdikten sonra havalimanına hareket ediyoruz. Bilet ve bagaj işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türk Hava Yolları’nın TK402  sefer sayılı uçuşu ile saat 15:15’ de İstanbul’a hareket ediyoruz.

Yeni gezilerde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

TUR FİYATI:

Çift Kişilik Odada Kişi Başı : 1000 EUR  – Tek Kişilik Oda : 1150 EUR

Önemli Not:  Moskova’da 4 , St. Petersburg’da 9 olmak üzere toplam 13 müze ve ören yeri giriş ücreti

130 EUR + 20 EUR ( St. Petersburg Özel Tekne Turu ) = 150 EUR ( Zorunlu )

Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler

  İstanbul- Moskova Uçak Gidiş Bileti ( THY )

St. Petersburg-İstanbul Uçak Dönüş Bileti ( THY )

 ⦁ Havalimanı, Şehir ve Konaklama Vergileri

 ⦁ Programda belirtilen 4 Yıldızlı Otellerde Kahvaltı Dahil 6 Gece Konaklama

 ⦁ Programda Belirtilen Tüm Turlar ve Transferler

 ⦁ Tur Boyunca Türkçe Rehberlik Hizmeti

 ⦁ Zorunlu Yerel Rehberlik Hizmeti

 ⦁ Moskova- St. Petersburg Hızlı Tren

 ⦁ TÜRSAB Seyahat Sigortası

 

Tur Fiyatına Dahil Olan Giriş Ücretli Müze Ve Ören Yerleri

 

MOSKOVA

 • Kremlin Sarayı
 • Tretyakov Devlet Galerisi
 • Novodevichy Mezarlığı (Nazım Hikmet)
 • Metro Turu

ST.PETERSBURG

 

 • Hermitaj Sarayı Müzesi
 • Petergof Sarayı Alt Bahçe
 • Avrora Zırhlısı
 • Vaskresenie Hristova Kilisesi
 • İsaac Katedrali
 • Petr & Paul Kalesi
 • Puşkin Katerina Sarayı
 • Aleksandr Nevsky Lavra
 • Grand Maket Rusya

 

 

Tur Fiyatına Dahil Olmayanlar

 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm akşam yemekleri
 • Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Rusya Vize Ücreti

 

Ödeme Şekli :

 

Eylül    2018    –  200 EUR

Ekim    2018    –  100 EUR

Kasım  2018    –  100 EUR

Aralık  2018    –  100 EUR

Ocak     2019    –  100 EUR

Şubat    2019    –  100 EUR

Mart      2019    –  100 EUR

Nisan    2019    –  100 EUR

Mayıs    2019    –  100 EUR

Haziran2019    –  150 EUR

 

Ödemeler 15 Haziran 2019 tarihine kadar bitirilmiş olmalıdır. İptal durumunda kişi başı 250 EUR iade edilmez. Turun başlama tarihine 60 veya daha az gün kala  yapılan iptallerde kişi başı 500 EUR kesinti yapılır.

 

 

 

Not: Tur programında belirtilen yerler dışında gezilecek pek çok yer de görülecektir.

          Tüm detaylar verilmemiştir.